Domokos László

A Békés Megyei Önkormányzat intézményei

2010-06-28 14:21

A Békés Megyei Önkormányzat fenntartásában oktatási, egészségügyi szociális ellátás és gyermekvédelem, valamint közművelődés és közgyűjteményhez kapcsolódó intézmények szerepelnek. Az alábbi sorok röviden ezen intézmények tevékenységi körei kerülnek bemutatásra.

Oktatás:

Három oktatási centrumunk kilenc településen fogadja a tanulókat, mintegy ötezerhatszáz főt A Farkas Gyula, illetve a Harruckern János Közoktatási Intézmény diákjai a szakma kiváló tanulója versenyeken és más szakmai megmérettetéseken egyaránt kimagasló teljesítményt nyújtanak. A Hunyadi János Közoktatási Intézménybe járók nagy része klasszikus, a főiskolára és az egyetemre felkészítő gimnáziumi képzésben részesül, de szakközépiskolai osztályai szintén vannak az intézménynek, így művészeti tagozata is számtalan tehetséges tudhat sorai között - elég csak megnézni DUMA‘Színház nevű társulatát. Intézményeink az integráltan nem oktatható tanköteles korú tanulók ellátásában is részt vesznek.

 

 

Harruckern János Közoktatási Intézmény

 A Harruckern János Közoktatási Intézmény diákjai a szakma kiváló tanulója versenyeken és más szakmai megmérettetéseken egyaránt kimagasló

teljesítményt nyújtanak

Hunyadi János Közoktatási Intézmény

 A Hunyadi János Közoktatási Intézménybe járók nagy része klasszikus, a főiskolára és az egyetemre felkészítő gimnáziumi képzésben részesül

Farkas Gyula Közoktatási Intézmény

A három oktatási centrum kilenc településen fogadja a tanulókat

Egészségügy:

Az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézményeként évente mintegy 45 ezer fekvő-, és további 900 ezer járóbeteget lát el az 1846-ban alapított Pándy Kálmán Kórház. Központja Gyulán található, de van telephelye Mezőhegyesen, ahol krónikusfekvőbeteg-ellátás, illetve Szeghalmon, ahol járó- és krónikus szakellátás működik.

 

Pándy Kálmán Megyei Kórház

Az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézményeként évente mintegy 45 ezer fekvő-, és további 900 ezer járóbeteget lát el a Pándy Kálmán Kórház

Szociális ellátás, gyermekvédelem:

A szakosított szociális szolgáltatások területi összehangolását, illetve az egyes, szakosított ellátás körébe tartozó feladatokról való gondoskodást a Hajnal István Szociális Szolgáltató Centrum, a Körös-menti Szociális Centrum és a Békés Megyei Szociális, Gyermekvédelmi, Módszertani és Rehabilitációs Központ révén biztosítjuk. A legnehezebb pénzügyi helyzetben a talán éppen legrászorultabbak, az állami gondoskodásban élő gyermekek vannak, hiszen a normatíva csak a gyermekvédelmi központ kiadásainak felét fedezi, ezért februárban Adj esélyt! néven jótékonysági akciót indítottunk az érdekükben.

 

Békés Megyei Körös-menti Szociális Szolgáltató Centrum

Az egyes szakosított ellátás körébe tartozó feladatokról való gondoskodást is biztosítják az intézmények

 

Békés Megyei Szociális, Gyermekvédelmi, Módszertani és Rehabilitációs Központ

A legnehezebb pénzügyi helyzetben a talán éppen legrászorultabbak, az állami gondoskodásban élő gyermekek vannak

Békés Megyei Hajnal István Szociális Szolgáltató Centrum

A szakosított szociális szolgáltatások területi összehangolását intézményeink révén biztosítjuk

Közművelődés, közgyűjtemények:

„Felszálló ágban van" - hangzik el egyre gyakrabban és egyre több helyen a Fekete Péter vezette Békés Megyei Jókai Színházról. A széles közönséget megcélzó nagyszabású produkciókat és stúdiódarabokat egyaránt színpadra állító teátrum a Közép-Európai Színházi Szomszédolás évadjával a háta mögött a nemzetközi kapcsolatok építéséből is aktívan kiveszi a részét.

 

Békés Megyei Jókai Színház

„Felszálló ágban van" a Békés Megyei Jókai Színház

 

A 2005 óta hivatásos társulatként működő Napsugár bábszínház úgy alakította műsorát, hogy azok más helyszíneken is bemutathatóak legyenek, ezzel is hozzájárulva az esélyegyenlőséghez, hiszen ugyanolyan joga van a hatszáz fős kisfalvak gyermekeinek az értékes szórakozáshoz, mint a megyeszékhely óvodásainak és iskolásainak.

 

 

Békés Megyei Napsugár Bábszínház

A Napsugár bábszínház úgy alakította műsorát, hogy azok más helyszíneken is bemutathatóak legyenek 

 

A minden 1715 után keletkezett Békés megyei dokumentumot megőrző Békés Megyei Levéltár központja Gyulán található, de működik egy fióklevéltára Békésen is. Emellett közművelődési feladatokat is ellát, egyebek között az iskolásoknak tartott rendhagyó levéltári órák, illetve értékalapú kutatásokon alapuló konferenciasorozata révén.

 

Békés Megyei Levéltár

A minden 1715 után keletkezett Békés megyei dokumentumot megőrző Békés Megyei Levéltár központja Gyulán található 

 

A 21. század, a szélessávú internet és az új tudásformák a könyvtárakat is új kihívásokkal szembesítették. 2008-ban felvett neve is bizonyíték rá: a Békés Megyei Tudásház és Könyvtár jól vette az akadályokat. A hangsúlyt a dinamikus szolgáltatásokra helyező intézmény különös figyelmet szentel a digitalizációnak, Könyvfutár programjával pedig a megye bármely településére eljuttatja csabai központban tárolt dokumentumait.

 

Békés Megyei Tudásház és Könyvtár

A 21. század, a szélessávú internet és az új tudásformák a könyvtárakat is új kihívásokkal szembesítették

 

A Békés Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozik a gyulai Erkel Ferenc Múzeum, a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely, illetve a Munkácsy Mihály Múzeum, amely 2007-ben elnyerte Az év múzeuma, majd 2008-ban a Vendégbarát múzeum címeket. Idén rendezett már Rippl-Rónai-kiállítást, jelenleg is látogatható a tanzániai tingatinga irányzat festményeiből összeállított tárlata, június végétől pedig Robert Capa fotói költöznek négy hónapra Békésbe.

 

 

Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága

A Békés Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozik a gyulai Erkel Ferenc Múzeum, a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely, illetve a Munkácsy Mihály Múzeum 

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.

Feltöltő: G.T.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: A Békés Megyei Önkormányzat intézményei