Domokos László

Domokos László előadást tartott az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület nyári táborában

2016-06-27 13:39
Immár hatodik alkalommal került megrendezésre az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület Nyári Pénzügyi Tábora, a pénzügyek és a mindennapi gazdálkodással összefüggő kérdések iránt érdeklődő fiatalok részvételével. A szervezők idén is felkérték Domokos Lászlót, hogy a táborozóknak beszéljen a pénzügyi tervezés, az előrelátás, a tudatos döntések és a felelős gazdálkodás fontosságáról.
Az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület a pénzügyi intelligencia fejlesztése és a közérthető pénzügyi ismeretek népszerűsítése céljával alakult.
 
Az Egyesület meggyőződése szerint pénzügyi ismeretekre mindenkinek szüksége van, és azon dolgoznak, hogy ezek az ismeretek mindenkihez eljussanak, méghozzá minél érthetőbb formában. Fontosnak tartják, hogy a pénzügyi rendszer egyszerűen átlátható és megismerhető legyen, illetve hogy a pénzügyi termékek használói egyre felkészültebbek és igényesebbek legyenek.
 
Domokos László előadásában hangsúlyozta, hogy a magyar lakosság körében – beleértve fiatalokat és a felnőtteket – elsősorban a pénzügyi ismeretek és képességek olyan szintjének elérése a cél, amelynek segítségével az emberek képesek tudatos és körültekintő döntéseket hozni, felmérve a kockázatokat, döntésük lehetséges jövőbeni pénzügyi, illetve egyéb következményeit. Legalapvetőbb szinten tehát a pénzügyi tudatosság azt jelenti, hogy az egyén képes pénzügyeit, költségvetését megtervezni és kézben tartani. Álláspontja szerint, ha korábban nem is, de a középiskolában már mindenképp szükséges foglalkozni ezekkel a kérdésekkel.
 
Domokos László az előadásában hangsúlyozta: a felelős gondolkodásra nevelést nem lehet elég korán kezdeni, hiszen a tetteknek következményei vannak. A felnőttkor küszöbére érve látszik igazán, nemcsak tetteinkért vagyunk felelősek, de felelősek vagyunk önmagunkért, a saját jövőnkért, majd később, ha családunk lesz, már szeretteink jövőjéért is – húzta alá az ÁSZ elnöke. Mint mondta: ahhoz, hogy az életben el tudjunk igazodni elengedhetetlenek, egyrészt a kellő magabiztosságot adó általános pénzügyi-gazdálkodási ismeretek, másrészt, a gazdálkodási képességek tudatosan fejlesztése.
 
Az ÁSZ mindig is előremutatónak, a társadalmi felelősségvállalás szempontjából kiemelten fontosnak tartotta a pénzügyi tudatosság fejlesztésére és a pénzügyi / közpénzügyi ismeretek bővítésére irányuló kezdeményezéseket, elkötelezett a jó ügyek támogatása iránt. Ezért egyfajta katalizátor-szerepet vállalva magára 2011-ben, a középiskolások pénzügyi kultúráját fejlesztő civil kezdeményezés mellé állt, majd ez évben meg is újította együttműködési megállapodását az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesülettel annak érdekében, hogy célzott képzésekkel, szakmai rendezvényekkel mind szélesebb társadalmi réteg számára lehetővé tegye a mindennapi pénzügyekhez szükséges gazdasági ismeretek megszerzését.
 
Domokos László az előadás záró gondolataként elmondta: közös érdek, hogy a magyar lakosság körében emelkedjen a pénzügyeiket illetően felelősen gondolkodók és cselekvők aránya, ez ugyanis a „pénzügyi műveltség” alapja. Az egyéni szinten meghozott, megfelelően megalapozott mindennapi pénzügyi döntések képezik az egész ország pénzügyi kiszámíthatóságának alapját.