Domokos László

Rend, amely stabilitás teremt Magyarországon

2010-07-02 08:00
Domokos László az Állami Számvevőszéknél tervezett munka kapcsán elmondta, a Kovács Árpád vezetése alatt kialakult modellt vinné tovább, de az új kihívások tekintetében befogadónak kell lenni és a megoldás irányába kell keresni az ÁSZ szerepét, ami röviden összegezve: rend, amely stabilitás teremt Magyarországon.
Domokos László fontosnak tartja megjegyezni, hogy még a válság közepén vagyunk, s sem a magyar költségvetés, sem a magyar gazdaság nincs még túl a nehezén, hiszen hiányzik a növekedés és a költségvetés tartós egyensúlyának kialakítása. Az emberek szempontjából legalább ennyire fontos az az elvárás, hogy célszerű legyen a felhasználás, tehát a szabályosság mellett, melyre eddig talán nagyobb hangsúlyt fektetett az Állami Számvevőszék, legalább annyira fontosak a törvényben megfogalmazott célszerűségi és a hatékonysági vizsgálatok, amelyek lehetőséget teremtenek terelni, javítani, jobbítani, a jó gyakorlat felé vinni a most még talán kevésbé jól gazdálkodó szervezeteket is. Ehhez módszertani segítséget is tud adni akár a nulla bázisú tervezés, akár a feladat-finanszírozás, akár a belső vezetői ellenőrzési rendszerek és a kontrolling rendszereknek a léte.

A Domokos Lászlóval készített interjú második részét itt tekintheti meg

A szakember szerint a belső ellenőrzést helyre kell állítani, hiszen az előző kormányok az Állami Számvevőszék minden évben visszatérő kritikája ellenére is leépítették, megszüntették a minisztériumokban az állami pénzeknél a belső ellenőrzést. Domokos László meglátása szerint itt szoros együttműködésbe kell lépni.

Az Állami Számvevőszék megválasztott elnöke a meghallgatáson néhány javaslatot is megfogalmazott. Ezek közül is kiemelkedik, hogy Budapestnek, mint legnagyobb önkormányzatnak az átfogó ellenőrzése húsz éve nem történt meg, ezért itt nagyon gyorsan kell cselekedni. Hasonlóan fontos az államháztartási rendszeren kívüli pénzek vizsgálata is, hiszen erre évente 500 milliárd forintot költ a magyar költségvetés és annak szervezetei. Érdemes megvizsgálni, hogy mindez célszerű, ésszerű, hatékony és szabályos-e, hiszen az adófizetők drága pénzéből, melyet nehezen tud biztosítani az állam, fontos, hogy megfelelő vizsgálat, elemzés, értékelés, javaslat alakuljon ki.

Domokos László, az Állami Számvevőszék megválasztott elnöke

Domokos László, az Állami Számvevőszék megválasztott elnöke

Amikor megfogalmazódott az Üvegzseb törvény, joggal volt elvárható, hogy átláthatóak legyenek a közpénzek. Ehhez az Állami Számvevőszék sem erőfeszítést, sem ösztönzést nem kapott. Jó példa erre a BKV esete, hiszen a fővárosig eljut a tömegközlekedés támogatása, de az a több tízmilliárd forint, ami évente a BKV-hoz került, azt már nem vizsgálta az ÁSZ, s ma úgy tűnik, hogy a Fővárosi Önkormányzat sem kellő gondossággal.

Több ilyen a BKV-hoz hasonló nagy rendszer is van, ám az Állami Számvevőszék elment egy olyan ellenőrzési terület, a folyamatban lévő beruházások ellenőrzése felé, aminek helyességét meg kell vizsgálni. Domokos László szerint ez az ellenőrzés inkább a kormány feladata lenne, hiszen ő adja a pénzt, így neki kellene a folyamatot ellenőrizni. Az Állami Számvevőszéknek az egészet egyben kell majd ellenőriznie, az pedig eléggé kérdéses, hogy egy Állami Számvevőszék által folyamatában már ellenőrzött beruházást hogyan ellenőriz újra az Állami Számvevőszék, mennyire tud hiteles, szakszerű lenni.

A szakember elmondta, a Kovács Árpád vezetése alatt kialakult modellt vinné tovább, de az új kihívások tekintetében befogadónak kell lenni és a megoldás irányába kell keresni az ÁSZ szerepét, ami röviden összegezve: rend, amely stabilitás teremt Magyarországon.

Domokos László hírportál

-ba-