Domokos László, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke és a Költségvetési bizottság alelnöke az IMF-fel folytatott tárgyalásokról beszél.
Domokos László emlékeztet: az államadósság az elmúlt nyolc évben folyamatosan nőtt, hatalmas hiteleket vett fel a magyar kormányzat, amelynek a törlesztésére négy év és négy hónap áll rendelkezésre, ami óriási teher. Ma a legnagyobb kockázati tényező az ország eladósodottságának mértéke, de a vállalkozások és a családok eladósodottsága is hatalmas.
A Domokos Lászlóval készített interjú 1. részét itt tekintheti meg
Az egész gazdaságpolitika inflációs kockázatot hordoz, ami januárban a beígérthez képest 30 százalékkal nagyobb áremelkedéshez vezetett. Az adóemelések, a jövedéki adó emelése, a piac rendezetlensége az energiaárak, az élelmiszerárak és az állami közszolgáltatások árának emelkedését hozta. Ez a tendencia Domokos László szerint egyáltalán nem jó, hiszen a világban az infláció mindehol a minimumon helyezkedik el, sőt van ahol defláció van. Magyarországon ezzel szemben egy egészen más folyamat figyelhető meg, amihez hihetetlen elszegényedés társul, hiszen a reálbérek folymatosan csökkennek, a dolgozók egyharmada már a létminimum közelében él.A foglalkoztatottak körét szélesíteni kell, hiszen közel egy millióval több embernek kell dolgoznia a magyar gazdaságban. Ez egy 5-10 éves időszak után fog csak fordulatot hozni, azaz az államadósság csökkenését eredményezni. A munkahelyteremtéssel már ma is el van késve a kormányzat, hiszen azzal, hogy a közszférában tízezerszámra emelik az alkalmazottak számát, arra nem lehet tartósan foglalkoztatás-bővülést építeni. A valós gazdaságot kell talpra állítani, de hosszú távon struktúrális változtatásokra is szükség van. Ez a garanciája annak, hogy a költségvetés hiánya ne nőjön és az államadósság csökkenjen, így több pénz marad adócsökkentésre, versenyképességre, illetve a közszféra, például az egészségügybn vagy az oktatásban dolgozók finanszírozásásra.Domokos László hírportál-ba-