Domokos László

Megemlékezés a Terror Háza Múzeum előtt

2011-08-23 13:52
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke részt vett a Totalitárius Diktatúrák Áldozatainak emléknapja alkalmából rendezett megemlékezésen. A megjelentek a Terror Háza Múzeumnál megkoszorúzták a Berlini Fal darabját, majd mécsest gyújtottak a Hősök Falánál.
2011. augusztus 23-án a Kormány a Totalitárius Diktatúrák Áldozatainak emléknapja alkalmából megemlékezést rendezett. A megjelenteket Szarvas József, Jászai-díjas színész és Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója köszöntötte. Ezt követően Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára mondott beszédet, majd koszorút helyezett el a Berlini Fal darabjánál.

Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára

Rétvári Bence államtitkár koszorút helyez el a Terror Háza Múzeumnál

Az esemény végén a megjelentek a Hősök Falánál egy-egy mécsest gyújtva emlékeztek meg az áldozatokról. Az Állami Számvevőszék részéről Domokos László elnök, valamint dr. Csapodi Pál főtitkár vett részt.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke

Domokos László ÁSZ elnök mécsest gyújt a Terror Háza Múzeumnál

Az EU-országok igazságügyi miniszterei júniusi luxembourgi tanácskozásukon - magyar-lengyel-litván kezdeményezésre - fogadták el a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncse-lekmények áldozataira emlékező dekrétumot.

A dokumentum elfogadásával az Európai Unió történelmi lépést tett a közös európai múlt tudatának és a kollektív emlékezetnek az erősítéséért.

A dokumentum emlékeztet a totalitárius rezsimek áldozatainak augusztus 23-i emléknapjára, a Molotov-Ribbentrop paktum aláírásának évfordulójára. Az EU egyúttal felkérte a tagállamokat, hogy vizsgálják meg, saját országuk történelmének és sajátosságainak fényében milyen módon történjen a megemlékezés. Az unió ösztönzi a tagállamokat és az Európai Bizottságot, hogy indítsanak, illetve támogassanak minden olyan kezdeményezést - programokat, kutatási projekteket, konferenciákat, egyes művészeti alkotások létrejöttét -, amelyeknek célja megismertetni a közvéleménnyel Európa múltjának totalitárius időszakait. Az EU felkérte az uniós végrehajtó testületet arra, vizsgálja meg, miként lehetne elősegíteni, hogy a keleti partnerség kedvezményezettjei és Oroszország is részt vehessen az erre irányuló programokban.

Magyarország szerint, az önkényuralmi rendszerek bűntetteinek elítélése, illetve a méltó megemlékezés a totalitárius rezsimek áldozataira összeurópai feladat. Az európai totalitárius rendszerek - ideértve a kommunista és nemzetiszocialista diktatúrát is - Európa közös történelmének részét képezik. Elengedhetetlen, hogy az egyes tagállamok polgárai megismerjék a más országok által átélt tragédiát, azért is, hogy hasonló borzalmakat soha többé ne lehessen elkövetni.
Augusztus 23-án az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei Varsóban közösen rótták le kegyeletüket az áldozatok előtt.