Domokos László

Magyarország felkészült, de a neheze csak ezután jön

2020-03-12 15:00
Célzott eszközökkel kell fellépni a gazdasági krízis kezelése érdekében: rugalmassá kell tenni az állami rendszereket és munkaerőpiacot, valamint költségvetési és lakossági szinten is nagy hangsúlyt kell helyezni a tartalékolásra - jelentette ki a növekedés.hu oldalon csütörtökön megjelent interjúban Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke.
Az ÁSZ elnöke úgy vélte, komoly és elhúzódó krízissel kell számolni. Ez alapvetően a gazdasági folyamatok ciklikusságából következő jelenség, a koronavírus-járvány, illetve a kibontakozó olajár-háború csak felgyorsítja, és nyilvánvalóan mélyíti az elmúlt mintegy másfél-két évben megindult negatív világgazdasági folyamatokat.
 
Domokos László kiemelte: a költségvetés rendelkezik olyan tartalékokkal, amelyeket a kormány, de a nyereséges vállalkozások és a lakosság egyaránt mozgósítani tud mind a járvány, mind az előrelátható gazdasági következmények kezelésére. Az első és legfontosabb javaslataként azt fogalmazta meg, hogy a kormány - az elmúlt évekhez hasonlóan - már az Országgyűlés tavaszi ülésszakára készítse elő a következő évi költségvetést.
 
Úgy vélekedett, hogy alapvető jelentőségű a munkaerőpiac rugalmassága. Eljött az ideje, hogy a foglalkoztatáspolitika kilépjen eddig megszokott keretei közül, és a jelen helyzetben több ­toleranciát tanúsítson a munkavállalók iránt - mondta. Meggyőződését fejezte ki, hogy speciális foglalkoztatási módszerek széles tárháza fog megjelenni, de az biztos, hogy nagyobb teret kap majd a távmunka, a részmunkaidő és az otthoni munkavégzés is, vagyis az új szemlélet új megoldásokat és persze új technológiák gyorsuló bevonását jelenti a mindennapi munkába.
 
Egy krízis esetén az állam akkor jár el helyesen, ha különböző anticiklikus eszközöket alkalmaz, és például erősíti a beruházási tevékenységét. Ez adhat lendületet a válságból való kilábaláshoz, vagy éppen a gazdasági növekedési tartományban tartáshoz - szögezte le az ÁSZ elnöke.
 
A teljes interjút a Növekedés.hu-n olvashatják.